Pomiń zawartość →

Wentylator HB z Media Markt vs klimatyzator i klimator

Ostatnio zaktualizowany w 6 października, 2020

Wraz z ocieplającym się klimatem, coraz większa liczba osób sięga co roku po rozwiązania mające przynieść ulgę w gorące dni: wentylatory, klimatory i wreszcie klimatyzatory powietrza.

Postanowiliśmy sprawdzić, co potrafi jeden z wentylatorów klasy premium dostępnych w popularnej sieci sklepów Media Markt. HB SF4008BRC dostępny jest w cenie 289 zł. Czy warto wydać ok. 300 zł za wentylator powietrza? I czy dysponując takim budżetem lepiej zdecydować się na wentylator czy klimator powietrza? A może uzbierać trochę więcej i kupić klimatyzator?

Na skróty:

Wentylatory (zwane również wiatrakami) to grupa urządzeń, których zadaniem jest wprawianie powietrza w ruch. Dzięki obracającym się śmigłom, generują one przyjemny, orzeźwiający wiatr. Nie obniżają jednak temperatury w pomieszczeniu.

Dużą zaletą wiatraków jest ich niska cena, prosty montaż oraz poręczność. Urządzenia bez problemu zmieścimy w każdym kącie mieszkania czy biura.

W zależności od potrzeb, mamy do dyspozycji urządzenia o zróżnicowanej mocy i funkcjach, w cenie od kilkudziesięciu do nawet 800 zł.

W tym artykule:

 • Znajdziesz najważniejsze informacje i naszą opinię o wentylatorze HB Air Coolic (SF4008BRC)
 • Dowiesz się na co warto zwracać uwagę kupując wentylator powietrza
 • Odkryjesz co jest lepszym wyborem: Wentylator, klimator, a może klimatyzator?

HB Air Coolic – najważniejsze dane

 • Moc: 55 W
 • Sterowanie: panel dotykowy + pilot
 • Wysokość: Od 120 do 142 cm
 • Średnica: 40 cm
 • 3 prędkości nawiewu
 • Automatyczna oscylacja
 • Timer: 0,5h, 1h, 1,5 i 2h
 • Waga: 5,30 kg

Wrażenia z użytkowania

Obudowa wiatraka HB

HB Air Coolic SF4008BRC to klasa wyższa średnia wśród wentylatorów powietrza. Urządzenie może pochwalić się imponującą mocą nawiewu. 55W w praktyce przekłada się na dość mocny strumień powietrza.

Urządzenie testowaliśmy przy 1,2 i 3 poziomie prędkości w odległości 1, 2 oraz 3 metrów. Pęd powietrza był odczuwalny nawet przy najniższej prędkości, gdy staliśmy 3 metry od urządzenia. Ustawienie najwyższej prędkości kończyło się zwiewanie notatek z biurka ustawionego w odległości metra.

Za pomocą anemometru ustanowionego w odległości 5cm od głowicy, sprawdziliśmy również prędkość wytwarzanego strumienia powietrza.

Maksymalna wartość, jaką udało nam się zarejestrować przy najmniejszych obrotach to ok. 3,7 m/s. W przypadku najwyższej prędkości, było to już 5,6 m/s (patrz zdjęcia poniżej).

Pomiar przepływu powietrza w wentylatorze
Pomiar prędkości nawiewu wentylatora HB Air Coolic SF4008BRC w 3 prędkościach, od najniższej do najwyższej

Niestety duża moc urządzenia okupiona jest stosunkowo głośną pracą. Nasze odczucia w tej kwestii nie różnią się od opinii klientów. Wentylator na najniższych obrotach generował dość cichy szum, który można porównać z głośnością rozmów za oknem. Najwyższa prędkość tworzyła już jednak hałas, który może być ciężki do zniesienia przez dłużej niż kilka minut. Porównując wentylator do klimatora i klimatyzatora, poziom głośności tych urządzeń jest podobny.

Tryby pracy i funkcje

Sterowanie urządzeniem odbywa się z poziomu panelu sterowania lub pilota. Charakterystyczne pokrętło służy do ustawienia timera. Urządzenie może wyłączyć się po 0,5 h, 1h, 1,5 h lub 2 h. Oscylację (obracanie się głowicy) włączamy i wyłączamy śrubką umieszczoną za głowicą wiatraka. Z tyłu urządzenia znajdziemy zaś pokrętło do regulowania wysokości wiatraka (od 1,2 m do 1,42 m). Regulować możemy także kąt nachylenia głowicy.

Wygląd 

Obudowa wiatraka HB

HB AirCoolic SF4008BRC nawiązuje swoim designem do innych wiatraków HB z tej serii. Połączenie lśniącego, czarnego plastiku i chromowanych elementów prezentuje się elegancko. Kręcąca się 5-skrzydłowa głowica przypomina odrobinę wiatraki w stylu retro.

Na co zwrócić uwagę kupując wentylator?

Wentylatory domowe zostały ostatnio kompleksowo opisane na portalu Nachłodno.pl. Kupując wiatrak do swojego mieszkania czy biura, zwróć uwagę na:

Typ wentylatora – na rynku znaleźć można wentylatory biurkowe, stojące (w tym kolumnowe) i podłogowe. Urządzenia te różnią się przede wielkością, mocą i ceną. Dokonując ostatecznego wyboru pomyśl o tym gdzie i w jaki sposób chciałbyś używać wentylatora.

Typy wentylatorów
Wentylator biurkowy, stojący i podłogowy. Od lewej: Zelmer ZTF0400, HB SF4001BRC i Volteno VO0034

Moc – wyrażana w watach, przekłada się na siłę, z jaką powietrze jest wydmuchiwane. Im większa moc, tym dalej dotrze strumień. Moc wentylatorów stojących wynosi od 30 do nawet 90 W (model Sencor SFN 5040 BL). Wentylatory biurkowe mają odpowiednio mniejszą moc, z reguły od 5 do 60 W.

Cenę – w zależności od mocy i oferowanych funkcji, ceny wiatraków mogą wynosić od kilkudziesięciu do około 800 zł. Jeżeli poszukujemy urządzenia, które przyniesie odczuwalną ulgę, a do tego będzie eleganckim gadżetem, warto wydać kilkaset złotych.

Design – Wentylator może być designerskim gadżetem wnoszącym powiew świeżości do Twojego wystroju. Futurystyczne, retro, eleganckie lub praktyczne, sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Regulację wysokości – wiatraki stojące to dość wysokie urządzenia, mogące sięgać nawet 1,5 m wysokości. Zwróć uwagę czy dany model ma regulację wysokości, a jeśli tak to w jakim zakresie. 

Prędkości nawiewu – standardowo większość wiatraków posiada 2-3 prędkości nawiewu.

Oscylację – samoczynne obracanie głowicy wentylatora, ułatwiające równomierne rozprowadzenie strumieni powietrza po pomieszczeniu.

Wentylator vs klimator?

Porównanie wentylatora i klimatora
Wentylator stojący kontra klimator

Kupując sprzęt chłodzący za kilkaset złotych, mamy do wyboru wentylatory lub klimatory (zwane też często klimatyzerami albo klimatyzatorami ewaporacynymi). Klimatory przedstawiane są często jako klimatyzatory przenośne. W rzeczywistości jednak są to zupełnie inne urządzenia, które do chłodzenia pomieszczeń wykorzystują wodę lub lód, a nie czynnik chłodzący (np. propan).

Klimatory mają też nieporównywalnie mniejszą moc w zestawieniu z klimatyzatorami. Dlatego nie są w stanie skutecznie obniżyć temperatury. Chłodniejsze powietrze tworzy się jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie klimatora.

Po godzinie pracy temperatura w pokoju wraca z reguły do pierwotnej, a często nawet przekracza ją. W międzyczasie powstaje też problem niekontrolowanego przyrostu wilgotności, co może prowadzić do przewilżenia pomieszczenia (więcej o wilgotności powietrza przeczytasz we wpisie https://niebojsmoga.pl/czy-nawilzacz-powietrza-ma-sens/).

Wiatraki wygrywają z klimatorami pod względem higieny pracy (nie wpływają na wilgotność), ceny urządzeń, prostoty konstrukcji i wygody użytkowania. Korzystanie z wiatraka wymaga jedynie podłączenia urządzenia do prądu. Nie musimy pamiętać o uzupełnianiu i czyszczeniu zbiorników.

Ostateczny wynik: Wentylator 1-0 Klimator

Wentylator stojący kontra klimator

klimatyzator--blaupunkt-moby-blue
Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111 E

Pozostając w temacie mobilnych urządzeń chłodzących, nie sposób pominąć klimatyzatory przenośne. Dzięki połączeniu czynnika chłodzącego, sprężarki, parownika, skraplacza oraz rury wyrzutowej, urządzenie to może skutecznie obniżać temperaturę w domu.

Powietrze z pomieszczenia kierowane jest do wnętrza klimatyzatora, gdzie oddaje ciepło na parowniku przy użyciu czynnika chłodzącego. Schłodzone powietrze wydmuchiwane jest do pomieszczenia, ciepłe zaś wyprowadzane poza budynek za pośrednictwem tzw. rury wyrzutowej.

Cena za efektywność

Jeśli myślimy o trwałym schłodzeniu pomieszczenia, klimatyzacja będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Zarówno wiatraki, jak i klimatory wprowadzą przyjemne orzeźwienie, jednak fizycznie wartość temperatury nie spadnie choćby o stopień. Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest także szybkość ich działania.

Dzięki wysokiemu przepływowi powietrza, urządzenia te są w stanie obniżyć temperaturę w ciągu godziny nawet o kilka stopni Celsjusza. Niestety, klimatyzatory przenośne są też relatywnie droższe. Ceny urządzeń zaczynają się od 1200 złotych. Dobrej klasy modele kosztują ok. 2000 zł.

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiamy się nad kupnem sprzętu chłodzącego w granicach kilkuset złotych, wiatrak stojący będzie dobrym wyborem. Urządzenie nie obniży wprawdzie temperatury otoczenia, jednak silny podmuch ochłodzi nasz organizm, nie przewilżając przy tym pomieszczenia.

Lekki i poręczny, wentylator da się łatwo wkomponować w panujący wystrój. Szukając bardziej kompleksowych rozwiązań, polecamy zakup klimatyzatora przenośnego (koszt ok. 1,2-2,5 tys. zł) lub montaż naściennej klimatyzacji (2-5 tys. zł)

Opublikowano w Wpisy blogowe