Pomiń zawartość →

Ranking oczyszczaczy powietrza na smog do 10, 30, 50, 70 m2

Ostatnio zaktualizowany w 20 maja, 2022

Smog jest jednym z głównych powodów kiepskiej jakości powietrza w Polsce. Utożsamiany głównie z zimą, straszy również latem, przyczyniając się co roku do śmierci 48 tysięcy osób w naszym kraju. Jednym ze sposobów ochrony przed smogiem jest bieżące monitorowanie poziomu zanieczyszczeń i nie wychodzenie z domu w trakcie epizodów smogowych.

Około 30-40% substancji szkodliwych przedostaje się jednak z dworu do mieszkań. A wtedy przydaje się oczyszczacz powietrza, który pomoże szybko się ich pozbyć. W poniższym artykule prezentujemy zestawienie oczyszczaczy powietrza do 10, 30, 50 i 70 m2.


Na skróty …

Z poniższego artykułu dowiesz się co powinien posiadać oczyszczacz powietrza, jeżeli ma dobrze radzić sobie ze smogiem. Przedstawimy również propozycje oczyszczaczy do 10, 30, 50 i 70 m2 w różnych wariantach budżetowych.

Spis treści:

1. Co powinien posiadać dobry oczyszczacz powietrza na smog?
1.1. Filtr HEPA
1.2. Filtr węglowy
1.3. Czujnik laserowy PM2,5
1.4. Dobry tryb automatyczny
2. Oczyszczacze powietrza na smog – który wybrać?
2.1. Oczyszczacze do pokoju 10m2
2.2. Oczyszczacze do pokoju 30m2
2.3. Oczyszczacze do pokoju 50m2
2.4. Oczyszczacze do pokoju 70m2

1. Co powinien posiadać dobry oczyszczacz powietrza na smog?

  • Filtr HEPA (wychwytuje do 99,5% zanieczyszczeń w formie stałej)
  • Filtr węglowy (bardzo duża zdolność adsorpcji gazowych zanieczyszczeń)
  • Czujnik laserowy PM2.5 (najskuteczniejszy w detekcji pyłów zawieszonych)
  • Dobry tryb automatyczny (samodzielnie dopasowuje intensywność oczyszczania do panujących warunków)

1.1. Filtr HEPA

Filtr HEPA do oczyszczaczy powietrza
Przykładowe zdjęcie filtra HEPA, źródło: materiały ranking-oczyszczaczy.pl

Filtr HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air) to wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Zbudowany z bardzo cienkich włókien polimerów, tworzy charakterystyczną, gęsto utkaną harmonijkę. W ten sposób filtr HEPA jest w stanie zatrzymać nawet mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń, wychwytując do 99,5% substancji smogowych (pyły zawieszone czy benzo-a-piren), pyłków roślin, roztoczy kurzu domowego i innych drobnoustrojów.

1.2. Filtr węglowy

Filtr weglowy do oczyszczacza powietrza Klarta Forste
Filtr węglowy w oczyszczaczu Klarta Forste 3, źródło: materiały wybierzoczyszczacz.pl

Elementami smogu są jednak nie tylko pyły zawieszone PM1, PM2,5 czy PM10, ale również tlenki siarki, azotu czy węgla. Przypominający plastry miodu, filtr węglowy zbudowany jest z granulek węgla aktywnego, którego 1 gram ma aż 1500 m2 powierzchni absorbującej! Dzięki temu filtry węglowe wykorzystywane są powszechnie do wychwytywania nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów (np. z grupy lotnych związków organicznych).

1.3. Czujnik laserowy PM2,5

W oczyszczaczach powietrza wykorzystuje się najczęściej 2 typy czujników: działające na podczerwień lub laserowe. Te drugie, znane są z większej dokładności, dlatego też warto szukać urządzeń wyposażonych właśnie w laserowe czujniki cząstek stałych (np. PM2,5). 

Kupując oczyszczacz powietrza na smog, zwróćmy również uwagę na rodzaj wychwytywanych substancji. Niektórzy producenci stosują w swoich urządzeniach szereg różnych czujników, np. zapachu, obecności człowieka, światła, a brak jest podstawowego, jakim jest czujnik cząstek stałych pyłów zawieszonych (PM2,5 czy PM10).

1.4. Dobry tryb automatyczny

Oczyszczacze powietrza stworzono z myślą o tym, aby filtrowały one otaczające zanieczyszczenia, nie zaprzątając przy tym myśli użytkowników. Dlatego też tryb automatyczny ma tutaj kluczowe znaczenie. Dobrze zaprogramowany, działający w oparciu o restrykcyjne normy jakości powietrza (np. zalecane przez WHO czy UE), będzie odpowiednio surowo podchodził do pomiarów z w/w czujników. Dzięki temu dopasuje on swoją intensywność pracy (moc nawiewu) do aktualnych warunków, odpowiednio zwiększając obroty w przypadku dużych ilości szkodliwych substancji.

Zwróć uwagę: wielu producentów opiera pracę trybu automatycznego o azjatyckie normy powietrza, które są mniej restrykcyjne od przyjętych w Europie. Tymczasem zalecane przez WHO średnioroczne normy stężenia PM2,5 wynoszą 10 µg/m3, stężenia 24-godzinne zaś – 25 µg/m3.

2. Oczyszczacze powietrza na smog – który wybrać?

Poniżej prezentujemy listę wybranych modeli do 10, 30, 50 i 70 m2. Pełen ranking oczyszczaczy powietrza znajdziesz na ranking-oczyszczaczy.pl

2.1. Oczyszczacze do pokoju 10 m2

Urządzenie dedykowane do małych pomieszczeń, np. sypialni czy pokoju dziecka. W zależności od dysponowanej kwoty polecamy oczyszczacze Klarta, Philips oraz Samsung.

1. Klarta Forste 3 – 749 zł

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 to jeden z liderów w kategorii cena/jakość wśród oczyszczaczy powietrza. Model ten posiada przede wszystkim świetnie zaprojektowany tryb automatyczny, który bardzo restrykcyjnie podchodzi do tematu smogu, przechodząc na wyższe obroty już przy 9 µg/m3.

Jednocześnie Forste 3 jest sprzętem naprawdę cichym jak na oferowane parametry, generując od 24 do 54 dB szumu. Urządzenie dysponuje bardzo dobrą wydajnością oczyszczania (CADR 300 m3/h) jak na sprzęt w tej cenie (749 zł). W standardzie dostaniemy tez jonizację powietrza.

Przy takiej wartości CADRu oczyszczacz sprawdzi się doskonale w wyższej kategorii pomieszczeń (do około 30 m2). Jednak na ten moment ciężko jest znaleźć lepszą propozycję do małych pokoi od Klarty Forste 3.

2. Samsung AX34R3020WW – 999 zł

Oczyszczacz powietrza Samsung AX34

Samsung AX34 to najmniejszy w gamie oferowanych obecnie oczyszczaczy powietrza Samsung. Jak sama nazwa wskazuje, model ten przewidziany jest do pomieszczeń o wielkości ok. 34 m2. CADR urządzenia wynosi 264 m3/h, a więc podobnie jak w przypadku prezentowanego poniżej Philipsa.

Samsung jest też odrobinę tańszy, niestety nie posiada on modułu wi-fi, który umożliwiałby sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej (funkcja dostępna w wyższych modelach Samsunga).

3. Philips AC1214/10 – 1099 zł

Oczyszczacz powietrza Philips AC1214/10

Jeden z podstawowych modeli holenderskiego koncernu, zaprojektowany właśnie z myślą o niewielkich przestrzeniach, do około 34 m2. CADR urządzenia wynosi 270 m3/h, a więc niewiele mniej od Klarty. Urządzenie nie ma już jednak tak restrykcyjnego trybu automatycznego. Dużym atutem prezentowanego Philipsa jest możliwość mobilnego sterowania (aplikacja AirMatters).

Dzięki niej łatwo zaprogramujemy sprzęt do pracy w pokoju dziecka, samemu odpoczywając np. w tym czasie w salonie. Aplikacja mobilna gromadzi również informacje o aktualnym stanie powietrza wewnątrz i na zewnątrz

2.2. Oczyszczacze do pokoju 30 m2

Oczyszczacze powietrza do 30 m2 znajdą zastosowanie zarówno w salonie, sypialni, gabinecie, jak i małych lokalach usługowych, typu salon kosmetyczny czy fryzjer. Nic więc dziwnego, że na rynku znajdziemy naprawdę liczną grupę urządzeń. Poniżej nasze 3 propozycje.

1. Klarta Forste 3 – 749 zł

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem Klarta Forste 3 Black

Klarta Forste 3 po raz drugi znajduje się w zestawieniu, gdyż przy niewielkich powierzchniach ciężko jest znaleźć drugi oczyszczacz powietrza na smog o tak dobrej relacji możliwości do ceny.

2. Coway Classic – 1199 zł

Oczyszczacz powietrza Coway Classic

Coway Classic to koreański oczyszczacz powietrza do 37,5 m2. Współczynnik CADR urządzenia wynosi 300 m3/h, a więc dokładnie tyle, ile w tańszej o 400 zł Klarcie Forste 3.

Coway ma do zaoferowania jednak więcej dodatkowych funkcji, takich jak tryb Eco, w którym urządzenie po 10 minutach dobrych warunków, automatycznie przechodzi w tryb czuwania. Ciekawym rozwiązaniem jest też regulacja czułość czujnika PM2,5, którą można ustawić na: ograniczoną, standardową oraz bardzo czułą.

3. Philips AC2889/10 – 1379 zł

Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10

Model AC2889/10 to jeden z popularniejszych oczyszczaczy powietrza na naszym rynku. Urządzenie zaprojektowano z myślą o pracy na 35-40 m2. Maksymalny CADR sprzętu wynosi 333 m3/h, a więc nieco więcej od pozostałych urządzeń. Wyższa jest też cena – za model 2889/10 musimy zapłacić niespełna 1400 zł.

W zamian otrzymujemy zdalnie sterowany oczyszczacz powietrza wykorzystujący znany z innych modeli Philipsa tryb automatyczny AeraSense. Nie jest on jednak tak skrupulatny jak chociażby te w oczyszczaczach Klarta czy Electrolux.

2.3. Oczyszczacze do pokoju 50 m2

Oczyszczacze w tej kategorii to urządzenia zaprojektowane z myślą o dużych, otwartych salonach, loftach, miejscach przestrzeni publicznej, np. aptekach czy przychodniach. W tej kategorii wzięliśmy pod uwagę sprzęty, które poradzą sobie na około 60 m2.

1. Klarta Stor 2 – 1399 zł

Klarta Stor 2 Black widok z przodu

Klarta Stor 2 to lider w rankingu opłacalności wśród oczyszczaczy wielkopowierzchniowych. W cenie niespełna 1400 zł otrzymujemy urządzenie o współczynniku CADR równym 600 m3/h. Dzięki temu sprzęt poradzi sobie nawet na 75 m2. Co więcej, model ten reprezentuje równie restrykcyjne podejście do smogu, posiadając bardzo dobrze skonfigurowany tryb automatyczny.

Aktualny stan powietrza prezentowany jest w formie trójkolorowego wskaźnika lub we wszechstronnej aplikacji mobilnej Smart Life – Smart Living. W Storze nie znajdziemy zaś wskaźnika numerycznego, co może być minusem dla niektórych użytkowników.

W trybie cichym urządzenie generuje jedynie 24 dB, co jest świetnym wynikiem. Gorzej wypada tryb turbo, w którym maksymalna głośność wynosi 66 dB. Jest to jednak zrozumiałe przy tak dużej mocy urządzenia. Podobnie jak model Forste 3, Klarta Stor 2 oferowana jest w kilku kolorach (biały, czarny, srebrny i złoty).

2. Coway Airmega 300s – 2299 zł

Oczyszczacz powietrza Coway Airmega 300s

Stojący na nóżkach model Coway Airmega 300s to dość ciekawy oczyszczacz, wyróżniający się nie tylko designem. Na uwagę zasługują także bardzo cicha praca (21-50 dB) przy wysokim współczynniku CADR. 490 m3/h to wynik, który pozwala stosować urządzenia na powierzchni do 61,5 m2.

Oczyszczacz posiada dedykowaną aplikację COWAY IOCare, pozwalającą sterować sprzętem zdalnie, dostępną w systemach operacyjnych Android i iOS.

Dzięki temu wygodnie sprawdzimy aktualny stan powietrza, dopasujemy pracę sprzętu do bieżących potrzeb czy podejrzymy zużycie filtrów. Niestety, za urządzenie trzeba też odpowiednio zapłacić – obecnie Coway Airmega kosztuje 2299 zł.

3. Lifaair LA503 – 4499 zł

Oczyszczacz powietrza Lifaair ze stacją pogodową

Pod względem jakości produktu Lifaair to zdecydowanie najlepszy oczyszczacz powietrza na smog. Fiński producent od ponad 20 lat tworzy bardzo innowacyjne, zaawansowane technicznie urządzenia, które pomagają walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

Model LA503 można kupić w dwóch wersjach – ze stacją pomiarową LAM05 lub bez (cena bez stacji pomiarowej – 3399 zł). Samoczyszczacz wykorzystuje czujniki temperatury i wilgotności, natomiast stacja pomiarowa została wyposażona w sensory pyłu PM2,5, TVOC oraz CO2.

Dużej powierzchni filtr HEPA oraz ponad 3 kg aktywnego węgla skutecznie przefiltrują Twoje wnętrza. W filtrze węglowym znajduje się spora ilość zeolitu, który eliminuje również m.in. cząstki promieniotwórcze. Połączone ze stacją pomiarową, Lifaair LA503 jest w stanie pracować naprawdę inteligentnie, uwzględniając stężenie kilku najgroźniejszych zanieczyszczeń.

Unikalnym rozwiązaniem jest aż 20 poziomów prędkości, dzięki czemu regulacja intensywności pracy staje się wyjątkowo płynna. Niezależnie od wybranego przez nas wariantu (ze stacją pomiarową lub bez, urządzenie może być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji mobilnych. Jednak w przypadku użytkowników, którzy nie zdecydowali się na stację, jest to aplikacja LIFActrl. Osoby korzystające ze stacji mają zaś do dyspozycji LIFAsmart. Ogromnym minusem oczyszczaczy Lifaair jest ich naprawdę wysoka cena. Kompleksowe podejście do smogu w fińskim wydaniu kosztuje prawie 4500 zł.

2.4. Oczyszczacz do pokoju 70 m2

Ostatnią grupą urządzeń są oczyszczacze stworzone z myślą o naprawdę dużych powierzchniach, które sprawdzą się np. na przestrzeniach typu „open space”, w bibliotekach, szkołach, przedszkolach, placówkach medycznych czy urzędach.

1. Klarta Stor – 1089 zł

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor White

Klarta Stor wygrywa pod względem opłacalności również wśród urządzeń do największych powierzchni. CADR na poziomie 580 m3/h, dobrze działający tryb automatyczny oraz funkcja jonizacji dostępne za niespełna 1100 zł to oferta, której trudno dorównać.

2. Samsung AX90R7080WD – 2699 zł

Oczyszczacz powietrza Samsung AX90R7080WD

Samsung AX90 to topowy model w gamie oczyszczaczy powietrza Samsunga. Sprzęt posiada współczynnik CADR na poziomie 701 m3/h, co pozwala stosować urządzenie na powierzchni nawet 87,5 m2. I tu pojawia się pewien problem – sterowany manualnie Samsung bardzo szybko oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń stałych, jak i gazowych.

W trybie auto ma jednak problem z właściwą interpretacją odczytów z czujników, przyjmując zbyt pobłażliwą postawę względem poziomu pyłów zawieszonych.

Podczas, gdy Klarta za złe powietrze uznaje takie, gdzie poziom PM2,5 przekracza 35 µg/m3, Lifaair nawet 12 µg/m3, w przypadku Samsunga jest to 75 µg/m3. Sporym plusem Samsunga AX90 jest za to możliwość obsługi zdalnej za pomocą aplikacji SmartThings. Jest również sterowanie głosowe w 8 językach.

3. Philips AC6608/10 – 3699 zł

Oczyszczacz powietrza Philips AC6608/10

Największy z oferowanych w Polsce oczyszczaczy Philips to urządzenie, które może pochwalić również olbrzymim CADR-em. 652 m3/h to nieco mniej od opisywanego wyżej Samsunga. Urządzenie trochę lepiej podchodzi jednak do interpretacji jakości powietrza – za złą jakość uznając taką, gdzie poziom PM2,5 przekracza 55 µg/m3.

Pod tym względem Philips przegrywa z Lifaair i Klartą. Wygrywa natomiast z Samsungiem. Podobnie jak Samsung, AC6608/10 może być sterowany zdalnie (aplikacja AirMatters). Niestety Philips AC6608/10 to wciąż bardzo drogi oczyszczacz powietrza na smog – 3699 zł to cena, która może okazać się zaporowa.

Podsumowanie

Wybór dobrego oczyszczacza powietrza na smog to nie lada zadanie, gdy na rynku dostępnych jest kilkaset urządzeń o różnym charakterze i zakresie funkcji. Mamy więc nadzieję, że przedstawiony wyżej ranking oczyszczaczy powietrza pomoże Wam podjąć właściwą decyzję.

W gąszczu informacji i parametrów warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, jakimi są: obecność filtra HEPA i węglowego, wydajność oczyszczania (współczynnik CADR) oraz tryb automatyczny, który dopasuje intensywność pracy do aktualnych warunków.

Opublikowano w Wpisy blogowe