Pomiń zawartość →

Sposoby rozwiązywania alergii a oczyszczacze powietrza

Ostatnio zaktualizowany w 16 kwietnia, 2021

Alergia wziewna to problem, który dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa. Istnieje wiele sposobów łagodzenia objawów alergicznych, niestety żadne z nich nie rozwiązuje problemu do końca. Jakie są sposoby rozwiązywania alergii i jak w tym pomaga oczyszczacz powietrza?

Alergia w szybkim tempie staje się chorobą cywilizacyjną, jeszcze w XX wieku była rzadkością, dziś ponad 130 milionów Europejczyków skarży się na alergię górnych dróg oddechowych. Według ECAP 40% Polaków posiada objawy alergiczne, a Polska jest w czołówce państw europejskich jeżeli chodzi o wystę­po­wa­nie obja­wów alergicznych.

Alergia – rodzaje, przyczyny, objawy

Na pewno osobom cierpiącym na alergię nie trzeba tłumaczyć czym jest alergia, natomiast wiele osób zmaga się z objawami alergicznymi przez dłuższy czas, a dolegliwości tłumaczą np. przeziębieniem.

Alergia jest reakcją nadwrażliwości pojawiającą się przez mechanizmy immunologiczne. Dla osób zdrowych alergeny dostające się do organizmu lub bezpośredni kontakt z nimi nie stanowi problemu. U osoby chorej układ odpornościowy traktuje patogeny jako obce ciało, wywołuje reakcję mającą na celu zneutralizowanie i pozbycie się ich z organizmu.

Objawy mogą być różne, w zależności od stopnia zaawansowania alergii i jej rodzaju:

  • podrażnione, łzawiące oczy
  • wysypki, bąble, świąd
  • świszczący oddech
  • w przypadku alergii pokarmowej nudności i biegunki

Przyczyny powstawania alergii

Zwiększona urbanizacja, zanieczyszczenie środowiska i żywności, a także genetyka to tylko część przyczyn, które sprawiają, że coraz większy odsetek ludności cierpi na alergię. Zatem można powiedzieć, że powstają w wyniku zmian środowiskowych – większego zanieczyszczenia powietrza, obecności alergenów w powietrzu oraz skłonności genetycznych. Wtedy zwiększa się uwarunkowana skłonność do reakcji alergicznych. Najprawdopodobniej osoba cierpiąca na alergię, posiada w rodzinie osobę, która miała alergię i wiedziała o niej, albo nie miała właściwego rozpoznania choroby.

Substancji uczulających jest bardzo dużo, można je podzielić ze względu na drogę wniknięcia do organizmu – alergia wziewna (powietrznopochodna), alergia pokarmowa i kontaktowa.

Kilka słów o alergii wziewnej

Alergeny wziewne dostają się do organizmu bezpośrednio poprzez górne drogi oddechowe wraz z powietrzem. Pod względem budowy są one zwykle białkami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Dlatego osoby cierpiące na alergię na sierść zwierzęcą, dokładniej mają uczulenie nie na samą sierść a na naskórek zwierząt obecny na sierści.

Alergia wziewna jest w grupie alergii w której po kontakcie z alergenem w organizmie wytwarzają się swoiste przeciwciała IgE rozpoznające alergeny o budowie białkowej. Za późniejsze reakcje i objawy chorobowe odpowiedzialna jest histamina.

Niestety alergia wziewna może mieć poważne konsekwencje dla dzieci, gdyż nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia zwiększa ryzyko zachorowania na astmę. W takim wypadku, jak występują objawy alergiczne, dziecko często łapie stany zapalne, szczególnie w okresie końcówki zimy i wiosny, należy możliwie jak najszybciej udać się do lekarza alergologa. Lekarz dzięki badaniom ustali alergeny, które wywołują objawy alergiczne, a następnie ustali przebieg leczenia.

Najczęstszymi objawami alergii wziewnej jest:

  • nieżyt nosa, “cieknący” nos i zapalenie śluzówki
  • łzawienie, podrażnienie oczu
  • zaczerwienione oczy o zapalenie spojówki
  • świszczący oddech, duszności

Brzoza – silny alergen. Pylenie zależy od regionu kraju, na ogół przypada na pierwszą dekadę kwietnia,  równocześnie z pojawieniem się pierwszych liści. 

Alergia wziewna – sposoby leczenia

Właściwe leczenie alergii pozwala prowadzić normalne życie. Dla chorego jest to jedyna droga, ponieważ nie można wyleczyć całkiem alergii, można jedynie załagodzić jej objawy. Najprościej jest zacząć unikać kontaktu z alergenem, ale często jest to niemożliwe. Tak jest z alergią wziewną, kiedy w powietrzu unosi się np. kurz i nie ma możliwości usunąć go zupełnie.

W sprzedaży można zakupić leki antyalergiczne dostępne bez recepty, jednak nie powinno ich się przyjmować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Stosowanie na własną rękę może grozić zdrowiu i przynieść wiele niepożądanych skutków.

W zapobieganiu objawom alergii można zastosować doraźne, miejscowe metody:

  • krople do oczu
  • krople do nosa
  • tabletki
  • syropy

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania dużego stężenia miejscowego i dzięki czemu szybszego złagodzenia objawów.

Kolejnym sposobem zwalczania objawów alergicznych jest odczulanie tzw. immunoterapia, która polega na podawaniu odpowiednich dawek alergenu w postaci szczepionki. Takie szczepionki może wykonać lekarz alergolog, który poprzedzi zabieg badaniami oraz ustali alergen uczulający.

Oczyszczacze powietrza na alergię – mit czy prawda?

W mieszkaniu alergicy mają kontakt z alergenami w powietrzu przez cały rok. Wieczny kaszel, zatkany nos i stany zapalne. To nie brzmi dobrze. Dodatkowo w okresie pylenia roślin, objawy alergiczne wzmagają się, przez okna dostają się pyły roślin. Można to zminimalizować – zamykając okna, tylko z pewnością nie uda się ograniczyć tego do 0. Jednym ze sposobów na pozbycie się większości alergenów w powietrzu to zakup oczyszczacza powietrza. Większość z nich wykorzystuje technologie świetnie radzące sobie z większością zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Wybór oczyszczaczy powietrza jest dzisiaj ogromny, aby ułatwić zakup przygotowaliśmy ranking oczyszczaczy powietrza

Jak więc bronić się przed alergenami w domu?

Oczyszczacze powietrza są prostymi urządzeniami zawierającymi w uproszczeniu: silnik napędzający ruch wentylatora, filtry i obudowę. W zasadzie działanie oczyszczacza możemy porównać go do jego bliskiego krewnego – odkurzacza, gdzie rolę worków pełnią filtry, a różnica jest taka, że oczyszczacz pochłania niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Niektórzy uszczypliwie stwierdzą, że od usuwania kurzu jest odkurzacz a nie oczyszczacz, jednak oczyszczacz też daje radę! Na filtrze wstępnym (drobna siateczka) gromadzi się bardzo dużo kurzu, więc można śmiało powiedzieć, że tego kurzu w pokoju jest mniej.

Oczyszczacz usuwa z powietrza znaczną część kurzu, jest skuteczny w walce z alergenami pochodzenia roślinnego jak i odzwierzęcego – czyli tego, z tym styczność ma alergik przez cały rok. Obecnie większość modeli oczyszczaczy świetnie radzi sobie z usuwaniem alergenów w powietrzu dzięki zastosowaniu zestawu filtrów, a w szczególności filtra HEPA.

Aktualnie te urządzenia nabywane są w związku ze smogiem – w skutek nieprawidłowego spalania w domowych systemach grzewczych oraz silników spalinowych. Smog szczególnie negatywnie wpływa na alergików, podrażnia górne drogi oddechowe, wywołuje silne reakcje alergiczne jak zapalenie spojówek, nieżyt nosa. Może się zdarzyć, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa możliwość zachorowania na astmę oskrzelową.

Jak dobrać oczyszczacz powietrza alergików

    1. Filtr HEPA jest filtrem wykazującym najwyższą skuteczność z tych obecnych aktualnie na rynku. Posiada kilka klas, mogą być oznaczone jako EPA (E11, E12), a najskuteczniejsze to filtry HEPA (H13 i H14). Ich skuteczność szacuje się na poziomie od 95-99,99%, co pozwala na niemal całkowite usunięcie pyłków, pleśni, roztoczy czy bakterii. Innymi słowy wyłapuje te najdrobniejsze pyły, które są niewidoczne gołym okiem, nawet o wielkości 0,3 mikrona, gdzie mikron to jedno dziesięciotysięczna centymetra.
    2. Wydajność urządzenia – dla osób które wybierają oczyszczacz i zapoznają się ze specyfiką tych urządzeń, ten parametr często nie jest dobrze interpretowany. Wydajność należy rozumieć jako ilość przefiltrowanego powietrza w ciągu godziny. Zatem pod uwagę bierze się nie tyle powierzchnię pokoju a objętość pokoju, ponieważ chcemy obliczyć jaką ilość powietrza (objętość) przefiltruje oczyszczacz. Podaje się go w jednostce CADR lub przepływie powietrza.
      Przyjmuje się, że sprzęt powinien przefiltrować powietrze 3,2 raza co oznacza, że przy objętości pokoju np. 50 m³/h (20 m² powierzchni, 2,5 metra wysoki), CADR powinien wynosić 50 m³/h x 3,2 = 160 m³/h.
    3. Tryb automatyczny – choć nazwa brzmi niepozornie, tryb ten odgrywa ważną rolę w zwiększeniu skuteczności oczyszczania powietrza. Polega on na inteligentnym dostosowywaniu prędkości oczyszczacza do aktualnego stanu powietrza. Dane pobiera z czujników znajdujących się w środku sprzętu. Oznacza to, że oczyszczacz przy po wykryciu zwiększonego stężenia kurzu/pyłów PM2,5 (zależy jaki czujnik posiada urządzenie) przełącza na szybszą prędkość wentylatora, aby w szybszym tempie oczyścił pokój. Wiąże się to ze zwiększoną głośnością, natomiast jest to ważne z punktu widzenia alergika, aby urządzenie szybciej usunęło alergeny i zanieczyszczenia zanim dostaną się do układu oddechowego.

Podsumowanie

Częste sprzątanie, zminimalizowanie elementów wyposażenia gromadzących ogromne ilości alergenów jak dywany, koce, firany, zasłony – mogą okazać się kluczem w złagodzeniu przebiegu alergii.

Niestety każdy z dostępnych sposobów jest doraźny. Pozwalają osobie chorej na normalne funkcjonowanie i łagodniejsze przechodzenie alergii. Jednym z takich sposobów jest właśnie oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza nowej generacji wykorzystują wiele technologii, początkowo były produkowane jako urządzenia dla alergików. Teraz w związku ze zjawiskiem “boomu” na smog, został dostosowany do jeszcze skuteczniejszego zwalczania zanieczyszczeń i alergenów. Ważne, aby posiadał filtr HEPA, ponieważ to skutecznie wyłapie te najmniejsze, a zarazem najgroźniejsze pyły w powietrzu, ochroni zdrowie własne i rodziny przez cały rok, a w okresie letnim pozwoli na łagodniejsze przechodzenie okresu pyleń roślin.

Niekiedy wykrycie jest bardzo trudne, ponieważ pojawia się dużo nie oczywistych przyczyn. Dlatego warto obserwować siebie, nie bagatelizować wszelkich objawów alergicznych, a w przypadku wątpliwości udać się do lekarza alergologa na testy.

Opublikowano w Wpisy blogowe