Skip to content →

Smog w Polsce. Potrzebna zmiana retoryki i działanie!

6 milionów Polaków straciło życie w II wojnie światowej. To blisko piąta część ówczesnej populacji narodu polskiego. Minęły 72 lata od końca tej tragedii, ale każdego dnia w Polsce rządzący skazują blisko 1 mln Polaków na śmierć w przeciągu kolejnych 20 lat. Śmierć przez zagazowanie. Zagazowanie naszym polskim smogiem. Taka jest prawda o polskim smogu.

13 kwietnia 2000 roku NIK opublikował rekomendacje zmian skutecznie ograniczających zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Minęło 17 lat i Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski definiuje te same problemy i ich rozwiązania: normy emisyjne dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych oraz kwestia ubóstwa energetycznego, czyli zapewnienie pomocy rodzinom, których nie stać na lepszą formę ogrzewania. W połowie 2018 rząd otrzyma od Pana Kwiatkowskiego dokument opisujący w liczbach te oraz inne rozwiązania stosowane w krajach europejskich wraz z ich wpływem na stan powietrza.

W tym czasie od 2000 roku w Polsce z powodu smogu zmarło blisko 765 000 osób, a jeśli najnowsze badania naukowe wiążące kolejne choroby z zanieczyszczeniem powietrza się potwierdzą, to liczba ta wzrośnie nawet do 1,07 mln (za Profesorem Michałem Krzyżanowskim, który szacuje, że nawet 40% więcej zgonów może być przypisywanych zanieczyszczeniom powietrza).

W latach 2000-2017 przez trujące powietrze w Polsce zmarło nawet 1,07 miliona osób!

Z powodów rodzinnych często odwiedzam Babice graniczące z obozem w Brzezince – KL Birkenau (Auschwitz II). Jeżdżąc tam mijam bramę w Oświęcimiu, która jest symbolem wielkiej tragedii II wojny światowej…

Kominy obozu Birkenau
Kominy obozu śmierci Birkenau.

Wczoraj tj. 27. listopada 2017 roku uczestniczyłem w Krakowie w Global Clean Air Summit, Forum dla czystego powietrza. Wsłuchałem się w głos wielu bardzo zaangażowanych w walkę o czyste powietrze osób: Profesora Michała Krzyżanowskiego (eksperta od wpływu smogu na zdrowie), Andrzeja Gułę – inicjatora Polskiego Alarmu Smogowego, Jacka Krupę – Marszałka Województwa Małopolskiego, Panią Jadwigę Emilewicz i Piotra Woźnego z Ministerstwa Rozwoju, Krzysztofa Kwiatkowskiego – Prezesa NIK-u oraz innych polityków, działaczy i ekspertów badających wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Ci ludzie wiedzą, co robić, by nam pomóc!

Niemniej odnoszę wrażenie, że gaz zabija nieustannie. Teraz jednak robi to najczęściej w naszych domach, przedszkolach, szkołach i miejscach pracy. Wg badań stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniach wynosi średnio 50% stanu na zewnątrz, a stan polskiego powietrza jest tragiczny. Bardzo tragiczny. Nasze powietrze w okresie grzewczym to śmiercionośna zupa.

Smog w domu i na zewnątrz
Badanie powietrza na ul. Felicjanek w Krakowie. AGH/KAS

Żyjemy dzisiaj. Możemy właśnie teraz podjąć te właściwe decyzje i zacząć działać w sposób zorganizowany i świadomy na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Każdego dnia w naszym kraju 175 osób traci życie z winy brudnego powietrza (uśredniając dla wszystkich dni w roku). Jego wpływ realnie obniża inteligencję rodzących się dzieci i zmniejsza możliwości produkcyjne, mocno obciążając nasze zdrowie i mając bardzo negatywne skutki dla gospodarki. Brudne powietrze kosztuje nas 102 mld zł rocznie! (za Apelem lekarzy i specjalistów ochrony zdrowia do Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Energii Pana Krzysztofa Tchórzewskiego w sprawie odchodzenia od szkodliwej dla zdrowia publicznego gospodarki opartej na węglu).

Brudne powietrze kosztuje nas 102 mld złotych rocznie

Czy rządzący naszym krajem – premier, prezydent, prezes, ministrowie, posłowie i senatorowie mogą właśnie dzisiaj podjąć najlepszą decyzję polityczną dla naszej ojczyzny i wypowiedzieć wojnę smogowi?

Średnia długość życia w naszym kraju w 2016 roku wyniosła blisko 74 lat dla mężczyzn i 82 dla kobiet. Oznacza to, że bez wprowadzenia potrzebnych zmian ponad 10% dzieci urodzonych dzisiejszego dnia umrze z powodu złej jakości powietrza. Robimy wiele, by móc witać je na świecie, ale jednocześnie przez kategoryczne zaniedbania już na starcie skazujemy na śmiertelną zabawę w co dziesiąty wystąp.

Bez wprowadzenia potrzebnych zmian 10% urodzonych dzisiaj dzieci umrze w Polsce z powodu złej jakości powietrza

Czy to będzie twoje dziecko lub wnuk?

Nie chcę zgłębiać klasyfikacji zagrożeń czyhających w smogu oraz ich skutków dla zdrowia, bo te mierzymy w Polsce bardzo sprawnie i jesteśmy ich świadomi również na szczeblu rządzącym. Błędem byłoby tutaj skupiać się na tym w sytuacji, gdy na szali jest życie miliona ludzi w najbliższych 20 latach.

Mapa zanieczyszczenia powietrza benzopirenem w Europie
Newsrm.tv / EEA

Wydaje się, że jedną z przyczyn nierozwiązywalności problemu polskiego smogu jest zestawianie jego skutków do liczby ofiar wypadków komunikacyjnych. Te 3000 tragicznie zmarłych osób pojawia się na ustach wielu walczących o lepsze powietrze. Ale przecież to jest zupełnie inny problem, a nasze państwo prężnie działa celem prewencji wypadkom śmiertelnym na polskich drogach.

Jedną z przyczyn nierozwiązywalności problemu polskiego smogu jest zestawianie jego skutków do liczby ofiar wypadków komunikacyjnych

Jednak smog w Polsce to problem, który jest do rozwiązania w znacznie szybszy sposób niż ten wynikający z brawury kierowców. Nawet za rok możemy mieć znacznie lepsze powietrze. Za 5 lat zakopiańczycy mogą licytować się z alpejskimi wioskami na błękit nieba.

Decyzje podejmują politycy.

Zanieśmy im ten apel jeszcze dzisiaj!

Łukasz R.

Jeżeli Ty także uważasz, że czas najwyższy zakończyć tragiczną wyliczankę, w którą uwikłani jesteśmy przez brak regulacji prawnych podziel się tą informacją z rodziną i znajomymi. Zainteresuj się tematem smogu.
Stać nas jako kraj na decyzje zmieniające stan powietrza. Wiemy jak to robić. Brakuje woli decydentów, którzy nas (uśmiercają) nie słyszą.

Tematem oczyszczania powietrza interesuję się od września 2017 roku. Współtworzę serwis ranking-oczyszczaczy.pl oraz aktywnie promuję inicjatywy, których celem jest polepszenia jakości powietrza w Polsce. Robię to z miłości do życia.

Published in Wpisy blogowe