Pomiń zawartość →

Smog w Polsce. Potrzebna zmiana retoryki i działanie!

Ostatnio zaktualizowany w 14 września, 2020

6 milionów Polaków straciło życie w II wojnie światowej. To blisko piąta część ówczesnej populacji narodu polskiego. Minęły 72 lata od końca tej tragedii, ale każdego dnia w Polsce rządzący skazują blisko 1 mln Polaków na śmierć w przeciągu kolejnych 20 lat. Śmierć przez zagazowanie. Zagazowanie naszym polskim smogiem. Taka jest prawda o polskim smogu.

13 kwietnia 2000 roku NIK opublikował rekomendacje zmian skutecznie ograniczających zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Minęło 17 lat i Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski definiuje te same problemy i ich rozwiązania: normy emisyjne dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych oraz kwestia ubóstwa energetycznego, czyli zapewnienie pomocy rodzinom, których nie stać na lepszą formę ogrzewania. W połowie 2018 rząd otrzyma od Pana Kwiatkowskiego dokument opisujący w liczbach te oraz inne rozwiązania stosowane w krajach europejskich wraz z ich wpływem na stan powietrza.

W tym czasie od 2000 roku w Polsce z powodu smogu zmarło blisko 765 000 osób, a jeśli najnowsze badania naukowe wiążące kolejne choroby z zanieczyszczeniem powietrza się potwierdzą, to liczba ta wzrośnie nawet do 1,07 mln (za Profesorem Michałem Krzyżanowskim, który szacuje, że nawet 40% więcej zgonów może być przypisywanych zanieczyszczeniom powietrza).

W latach 2000-2017 przez trujące powietrze w Polsce zmarło nawet 1,07 miliona osób!

Z powodów rodzinnych często odwiedzam Babice graniczące z obozem w Brzezince – KL Birkenau (Auschwitz II). Jeżdżąc tam mijam bramę w Oświęcimiu, która jest symbolem wielkiej tragedii II wojny światowej…

Kominy obozu Birkenau
Kominy obozu śmierci Birkenau.

Wczoraj tj. 27. listopada 2017 roku uczestniczyłem w Krakowie w Global Clean Air Summit, Forum dla czystego powietrza. Wsłuchałem się w głos wielu bardzo zaangażowanych w walkę o czyste powietrze osób: Profesora Michała Krzyżanowskiego (eksperta od wpływu smogu na zdrowie), Andrzeja Gułę – inicjatora Polskiego Alarmu Smogowego, Jacka Krupę – Marszałka Województwa Małopolskiego, Panią Jadwigę Emilewicz i Piotra Woźnego z Ministerstwa Rozwoju, Krzysztofa Kwiatkowskiego – Prezesa NIK-u oraz innych polityków, działaczy i ekspertów badających wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Ci ludzie wiedzą, co robić, by nam pomóc!

Niemniej odnoszę wrażenie, że gaz zabija nieustannie. Teraz jednak robi to najczęściej w naszych domach, przedszkolach, szkołach i miejscach pracy. Wg badań stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniach wynosi średnio 50% stanu na zewnątrz, a stan polskiego powietrza jest tragiczny. Bardzo tragiczny. Nasze powietrze w okresie grzewczym to śmiercionośna zupa.

Smog w domu i na zewnątrz
Badanie powietrza na ul. Felicjanek w Krakowie. AGH/KAS

Żyjemy dzisiaj. Możemy właśnie teraz podjąć te właściwe decyzje i zacząć działać w sposób zorganizowany i świadomy na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Każdego dnia w naszym kraju 175 osób traci życie z winy brudnego powietrza (uśredniając dla wszystkich dni w roku). Jego wpływ realnie obniża inteligencję rodzących się dzieci i zmniejsza możliwości produkcyjne, mocno obciążając nasze zdrowie i mając bardzo negatywne skutki dla gospodarki. Brudne powietrze kosztuje nas 102 mld zł rocznie! (za Apelem lekarzy i specjalistów ochrony zdrowia do Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Energii Pana Krzysztofa Tchórzewskiego w sprawie odchodzenia od szkodliwej dla zdrowia publicznego gospodarki opartej na węglu).

Brudne powietrze kosztuje nas 102 mld złotych rocznie

Czy rządzący naszym krajem – premier, prezydent, prezes, ministrowie, posłowie i senatorowie mogą właśnie dzisiaj podjąć najlepszą decyzję polityczną dla naszej ojczyzny i wypowiedzieć wojnę smogowi?

Średnia długość życia w naszym kraju w 2016 roku wyniosła blisko 74 lat dla mężczyzn i 82 dla kobiet. Oznacza to, że bez wprowadzenia potrzebnych zmian ponad 10% dzieci urodzonych dzisiejszego dnia umrze z powodu złej jakości powietrza. Robimy wiele, by móc witać je na świecie, ale jednocześnie przez kategoryczne zaniedbania już na starcie skazujemy na śmiertelną zabawę w co dziesiąty wystąp.

Bez wprowadzenia potrzebnych zmian 10% urodzonych dzisiaj dzieci umrze w Polsce z powodu złej jakości powietrza

Czy to będzie twoje dziecko lub wnuk?

Nie chcę zgłębiać klasyfikacji zagrożeń czyhających w smogu oraz ich skutków dla zdrowia, bo te mierzymy w Polsce bardzo sprawnie i jesteśmy ich świadomi również na szczeblu rządzącym. Błędem byłoby tutaj skupiać się na tym w sytuacji, gdy na szali jest życie miliona ludzi w najbliższych 20 latach.

Mapa zanieczyszczenia powietrza benzopirenem w Europie
Newsrm.tv / EEA

Wydaje się, że jedną z przyczyn nierozwiązywalności problemu polskiego smogu jest zestawianie jego skutków do liczby ofiar wypadków komunikacyjnych. Te 3000 tragicznie zmarłych osób pojawia się na ustach wielu walczących o lepsze powietrze. Ale przecież to jest zupełnie inny problem, a nasze państwo prężnie działa celem prewencji wypadkom śmiertelnym na polskich drogach.

Jedną z przyczyn nierozwiązywalności problemu polskiego smogu jest zestawianie jego skutków do liczby ofiar wypadków komunikacyjnych

Jednak smog w Polsce to problem, który jest do rozwiązania w znacznie szybszy sposób niż ten wynikający z brawury kierowców. Nawet za rok możemy mieć znacznie lepsze powietrze. Za 5 lat zakopiańczycy mogą licytować się z alpejskimi wioskami na błękit nieba.

Decyzje podejmują politycy.

Zanieśmy im ten apel jeszcze dzisiaj!

Łukasz R.

Jeżeli Ty także uważasz, że czas najwyższy zakończyć tragiczną wyliczankę, w którą uwikłani jesteśmy przez brak regulacji prawnych podziel się tą informacją z rodziną i znajomymi. Zainteresuj się tematem smogu.
Stać nas jako kraj na decyzje zmieniające stan powietrza. Wiemy jak to robić. Brakuje woli decydentów, którzy nas (uśmiercają) nie słyszą.

Opublikowano w Wpisy blogowe