Pomiń zawartość →

Osuszacz Fersk Torr 30. Czego brakuje do ideału? (Recenzja)

Ostatnio zaktualizowany w 24 maja, 2022

Idealny osuszacz powietrza nie istnieje

Od 2017 współtworzę jedyny w swoim rodzaju serwis Ranking-oczyszczaczy.pl. O oczyszczaczach powietrza i dbaniu o jakość powietrza wiemy już bardzo dużo. Przetestowaliśmy dziesiątki oczyszczaczy i nawilżaczy. Od niedawna porównujemy też osuszacze powietrza. Ostatnio do testów kupiliśmy m.in. osuszacz powietrza z filtrem HEPA – Fersk Torr 30, który ze względu na dobrą cenę, trafił na szczyt naszego rankingu.

Poniżej dowiesz się, dlaczego uważam, że pomimo obecności na 1# miejscu w rankingu osuszaczy nie jest on idealny.

Wydajny do 30 litrów / dobę, bo kondensacyjny

Wielu użytkowników naszego serwisu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, pyta nas o osuszacz powietrza oczyszczający powietrze. Oferta takich produktów jest mocno ograniczona.

Najczęściej osuszacze z funkcjami oczyszczającymi to urządzenia, które mają kuriozalnie małą wydajność osuszania, bo działają z wykorzystaniem tzw. ogniwa Peltiera.

Ich wydajności wynoszą od 0,2 do 0,7 litra / dobę. Taka sprawność jest świetna do osuszania szafy. Niestety nie pomoże w osuszaniu wilgotnych mieszkań, prania w łazience, czy piwnic.

Fersk Torr 30 to osuszacz kondensacyjny, czyli wykorzystujący znaną z lodówek czy klimatyzatorów sprężarkę. Gaz, który jest sprężany i rozprężany, odbiera ciepło z jednego radiatora i przenosi na drugi. Na powierzchni tego zimnego skrapla się woda, która trafia do zbiornika na skropliny lub jest kierowana rurką do naczynia zewnętrznego, lub bezpośrednio do kanalizacji. Fersk Torr 30 dzięki metodzie kondensacyjnej opartej o sprężarkę, oferuje wydajność do 30 litrów / dobę.

Fersk Torr 30 w trybie osuszania
 Pobór mocy w trybie ciągłego osuszania wynosi ponad 300 W

Należy pamiętać, że wydajność 30 litrów na dobę to wydajność, którą osuszacz uzyska przy temperaturze 30 °C i wilgotności 80%. Czym wilgotność będzie niższa, tym wydajność będzie spadać. Podobnie jest z temperaturą. Czym niższa temperatura, tym wydajność osuszacza kondensacyjnego jest niższa.

Niemniej typoszereg 30 l/dobę to już wynik spotykany często w przemysłowych osuszaczach powietrza i śmiało można uznać, że Fersk Torr 30 to urządzenie, które może skutecznie normalizować wilgotność nawet dużych mieszkań w kamienicach.

Fersk Torr 30 – osuszacz, który oczyszcza powietrze

Fersk Torr 30 (ale także jego brat bliźniak – Fersk Torr 20 który ma o 10 l/dobę mniejszą wydajność) to osuszacz powietrza posiadający właściwości oczyszczania powietrza.

W procesie osuszania urządzenie stara się przepuścić przez listki wspomnianych radiatorów duże ilości powietrza. Jest to nawet 230 m³/h. Żeby zobrazować, ile to jest, można szybko podzielić 230 m³ przez 2,5 m wysokości, co daje nam ponad 90 m² powierzchni. Można więc rzec, że ilość powietrza znajdująca się w pomieszczeniu o powierzchni 90 m² zostaje przepuszczona przez osuszacz w ciągu godziny.

I tu niespodzianka! Seria osuszaczy Fersk Torr przepuści to powietrze przez 2 filtry i zjonizuje powietrze!

Pierwszy to typowy filtr siateczkowy, który można znaleźć w większości osuszaczy. Służy on do wyłapywania większych zanieczyszczeń, by nie zabrudzały one radiatorów i innych elementów chłodzenia.

Osuszacz powietrza z filtrem HEPA
Widoczny na pierwszym planie filtr HEPA. Pod nim filtr siateczkowy.

Drugi filtr to filtr HEPA. W osuszaczu zastosowano filtr klasy E10. Nie jest to tak dokładny filtr, jak w oczyszczaczach, gdzie można spotkać najczęściej filtry klasy H13, ale jest wystarczający do skutecznego wyłapywania zanieczyszczeń smogowych, alergenów, zarodników grzybów, a nawet zatrzyma wirusy.

Bardziej przepuszczalna klasa filtra nie hamuje znacznie przepływu powietrza i w tym wypadku jest to dobry wybór producenta. Taki wybór materiału filtracyjnego pozwala osiągać duże przepływy powietrza i wydajność, przy bardzo niskim hałasie. Głośność Fersk Torr 30 wynosi raptem 47 dB, co na tle konkurencji i podobnej mocy, jest świetnym wynikiem.

Poza filtrem HEPA osuszacz posiada także jonizator powietrza. I tu znowu trafiamy na jonizator nie z najwyższej półki, ale z pewnością zastosowany będzie wspierał w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza przywracając przy okazji równowagę jonową. Co ważne jonizator ma certyfikat TÜV, więc jest to bezpieczny i skuteczny produkt.

Obecnie najlepsze oczyszczacze stosują jonizatory plazmowe, które mogą wytwarzać zarówno jony dodatnie, jak i ujemne. Tu mamy tylko jonizator unipolarny, który wytwarza jony ujemne, czyli taki “standard”.

Higrometr, wifi, tryb automatyczny – „must have”

Fersk Torr 30 posiada higrometr, który dostarcza danych dla higrostatu, czyli potrafi mierzyć poziom wilgotności i pracować kiedy realnie zachodzi taka potrzeba.

Na bazie higrometru urządzenie może automatycznie utrzymywać zadaną wilgotność w zakresie od 30 do 80% w skokach co 5%. Może oczywiście pracować w trybie ciągłym (nazywanym często trybem „osuszania prania”).

Osuszacz posiada także możliwość kontroli urządzenia w aplikacji mobilnej Smart Life, co znacznie zwiększa możliwości osuszacza. Możemy sami w łatwy sposób ustawić swoje reguły pracy i wymuszać pracę urządzenia w określonych warunkach i czasie.

Dlaczego osuszacz Fersk Torr 30 nie jest idealny?

Osuszacz marki Fersk z pewnością to jedna z ciekawszych ofert wśród domowych osuszaczy powietrza. Świetnie poradzi sobie ze zbyt wysoką wilgotnością w powietrzu. Dodam, że zadbanie o wilgotność powietrza na poziomie 50%-60% w wilgotnych mieszkaniach to mus. Wyższa wilgotność będzie sprzyjała powstawaniu szkodliwych grzybów i pleśni.

Fersk Torr 30 poradzi sobie także w szybkim osuszaniu po remontach czy zalaniu.

Fersk Torr 30 przy okazji oczyści powietrze.

Niestety będzie to robił tylko wtedy, gdy będzie osuszał. Urządzenie nie ma czujnika pyłów, który mógłby decydować o pracy wentylatora, by usuwać zanieczyszczenia, nawet, gdy wilgotność jest na odpowiednim poziomie.
Niestety takich osuszaczy jeszcze nie ma na rynku i Torr pomimo, że nie jest idealny, to jest świetnym urządzeniem 2w1 dla osób, które mają problem z wilgocią.

A jeżeli chcesz polepszyć jakość powietrza w domu, to sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza, gdzie stale dorzucamy nowe oczyszczacze, które przeszły nasze restrykcyjne testy.

Opublikowano w Wpisy blogowe